Spordan önce ne yemeli?

spor

“Spordan önce ne tüketelim?” çoğumuzun aklını karıştıran bir soru. Ben bu konuda okuduklarım ve deneyimlerim doğrultusunda kendime en uygun beslenme şeklini aşağıdaki gibi ayarladım.

Spor salonuna gidiyorum dediğim zaman, programım doğrultusunda mutlaka kardiyo ve güç egzersizleri yapıyorum. Yapacağınız aktivitenin içeriğine, zamanına göre spor öncesi tüketmeniz gerekenler de değişecektir.

Size kendi uyguladığım beslenme biçiminden behsedersem:

  • Spordan önce 30dk-40dk gibi bir vaktim varsa, kolay sindirilebilen, gerekli karbonhidratı sağlayan ve potasyum içeriği ile kaslara pozitif etkisi olan muzu tüketmeyi tercih ediyorum. Yanına yaklaşık 10 adet çiğ kuruyemiş veya 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi de ekleyebiliyorum.
  • Spordan önce eğer 1 saatten fazla vaktim varsa yulaf ezmesi + süt/kefir/yoğurt + meyve + çiğ kuruyemiş içeren bir karışımı tüketiyorum. Spor salonuna hafta içi ofisten çıkıp direkt gittiğim için zamanımı ayarlayıp spordan yaklaşık 1.5-2 saat önce bu öğünü ofiste tüketmiş oluyorum.
  • Haftasonu yani çalışmadığım zamanlarda spora gitmeden sağlıklı karbonhidrat ve sağlıklı protein içeren bir öğün tüketiyorum. Örnek verirsem ızgara hindi + karabuğday + salata veya ızgara et +baklagil + salata gibi. Bu öğünü spordan yaklaşık 2-2.5 saat önce bitirmiş oluyorum.

Seçenekler aslında çok ama bu, optimal şekilde benim uyguladığım beslenme biçimi. Tavsiyem siz de kendinize en uygun beslenme şeklini deneyerek bulmanız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s