HAKKIMDA

“Let food be thy medicine and medicine be thy food” ~Hippocrates

c
 Fotoğraf: Zeynep Işık

Merhaba ben Deniz, sağlıklı beslenme bloguma hoşgeldiniz.

Ben mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye çalışan, sağlıklı beslenmeye ilgi duyan ve bu konuda devamlı okuyan, araştıran biriyim.

Her zaman çok sağlıklı beslenmesem de ailemle yaşadığım süre boyunca evimizden zeytinyağlılar, sebzeler, meyveler, deniz ürünleri vb sağlıklı besinler eksik olmamıştır. Bunun yanında fast food, şekerli yiyecek ve içecekler gibi sağlıksız gıdalar da hep beslenmemizin bir parçası halindeydi.

2012 senesi yazında yaşadığım *pulmoner emboli rahatsızlığı bana artık hayatımda köklü değişiklikler yapmam gerektiğini hatırlattı. Masa başı bir işte çalışıyor olmam ve beraberinde hareketsiz bir yaşam sürmem hastalığı tetiklemişti. Hastalığıma teşhis koymaları günler sürdü çünkü benim yaşımda emboli olasılığı, gittiğim tüm doktorlar tarafından göz ardı edilmişti. Hastalık, benim ve ailem için yıpratıcı bir süreçti.

Hastalıktan sonra artık risk faktörü taşıyan bir birey olarak hayatıma devam ediyorum. Uzun süre kan sulandırıcı ilaç kullandıktan sonra artık sadece günlük olarak Aspirin kullanıyorum ve en önemlisi hareketsiz kalmam yasak.

Hastanedeki tedavi sürecinden sonra sağlıklı yaşamaya karar verdim. Keşke başımıza gelmeden önce önlemimizi alabilsek.

“Bilgeliğin ana ilkesi bozulmuş düzeni onarmak değil, var olan düzeni korumaktır. Bir hastalığı ortaya çıktıktan sonra iyileştirmeye çalışmak, susadıktan sonra su kuyusu kazmak ya da savaş başladıktan sonra silah üretimine başlamak gibidir.” | Nei Jing, MÖ 2. YY *Tahıl Beyin

Önce fazla kilolardan ve hareketsiz yaşamdan kurtulmaya karar verdim. Canan Efendigil Karatay’ın kitapları ile sağlıklı beslenmeye adım attım ve beraberinde bir spor salonuna yazıldım.

Kısa sürede 15kg dan kurtuldum ve en önemlisi kan değerlerimi normal seviyelere getirdim.

Yaşadığım bu hastalık ve iyileşme sürecinden sonra çevremi de sağlıklı yaşamaları konusunda bilgilendirme ve motive etmeye başladım. Benimle beraber eşim 35kg verdi. Başka bir şehirde yaşayan kız kardeşime, sık görüşemediğimiz kuzenime ve başka arkadaşlarıma da ulaşabilmek ve yardım edebilmek için instagram hesabımı açtım. Kısa sürede  ailemin yanı sıra tanımadığım ve sağlıklı yaşamaya ilgi duyan binlerce güzel kişiye ulaştım.

Sağlıklı beslenme, porsiyon kontrolü ve sporu yaşam biçimi haline getirdiğim hayatımdan kareler paylaştığım instagram hesabımdan sonra daha fazlasını sizlerle paylaşabilme ve daha fazla kişide farkındalık yaratabilme adına bu blogu açmaya karar verdim.

Sizlere sağlıklı besinlerle sağlıklı öğünler yaratmanın ne kadar eğlenceli ve kolay olduğunu göstermek istiyorum.

Sağlıklı tarifler, sağlıklı tabaklar, tavsiyeler, katıldığım etkinlikler ve daha fazlasını bulacağınız blogumda benimle beraber olduğunuz için teşekkür ederim.

Deniz

*Pulmoner emboli ya da akciğere pıhtı atması nedir?

Pulmoner emboli, toplardamardaki pıhtının koparak akciğer arterini tıkaması olarak bilinir. Akciğerin kan akımında 2/3’lük bir azalma, ölümle sonuçlanır. Bu nedenle hayati risk oluşturan bir durumdur. Trombozun (bir damarın kan pıhtısı tarafından tıkanması) kaynağı, yüzde 90 alt ekstremite (bacaklar) ve pelvik venleri olur. Derin ven trombozlu (DVT) hastaların yaklaşık yarısında pulmoner emboli oluşur.

Kaynak: http://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/pulmoner-emboli-nedir

*Ben diyetisyen ya da doktor değilim. Blogumda yer alan bilgilerin çoğu kendi deneyimlerim, okuduklarım ve araştırmalarım neticesinde oluşturulmuş, bunun dışında yer alan bilgiler ise kaynak gösterilerek paylaşılmıştır. Burada yer alan hiç bir bilgi tedavi amacıyla kullanılamaz.

 

 

 

Reklamlar