SIK SORULANLAR

question-mark.png

S: “Diyetisyen misiniz?”

C: Hayır, beslenme ile ilgili herhangi bir uzmanlığım yok. Ben sağlıklı beslenme ile ilgili okuğum kitaplar, makaleler, yaptığım araştırmalar, izlediğim filmler, belgeseller doğrultusunda sağlıklı beslenmeye çalışan ve etrafına da bu bilinci yayan, bunun yanında porsiyon kontrolü ve spor ile 15kg vermiş, eşine de 35kg verdirmiş ve kan değerlerini düzeltmiş biriyim.


S:“Boyunuz ve kilonuz kaç?”

C: Boyum 170 cm, kilom 60kg.


S: “Günde kaç öğün besleniyorsunuz?”

C: Çalıştığım için 3 öğün besleniyorum. Ara öğün yapmıyorum ve öğünlerim arasında 4-5 saat olmasına özen gösteriyorum. Haftasonları 2 öğün besleniyorum. Spor yaptığım günlerde bu beslenme şekli biraz değişiyor: spor öncesi ve sonrası mutlaka birer öğünüm oluyor.


S: “Hala kilo veriyor musunuz veya kilo koruma döneminde misiniz?”

C: Ben genel olarak kilomu 55-60 aralığında tutmaya çalışıyorum. Sağlıklı beslenme ile kilo alınabileceğini de unutmamak lazım. Bu sebeple 1kg alıp verdiğim oluyor. Fakat asıl önemli olan tartıdaki rakam değil kas-yağ dengesidir. Yağı azaltıp kası arttırmak için çalışıyorum ve düzenli ölçüm yaptırıyorum.


S:“Kaçamaklar yapıyor musunuz?”

C: Genel olarak sağlıklı beslenmeye ve sağlıklı yaşamaya çalışıyorum. Etkinliklerde, arkadaş buluşmalarında, özel günlerde, yurtdışına çıktığımda vb zamanlarda mutfağımdan uzaktayken sağlıklı tercihler yapmaya çalışsam da tabi ki sağlıksız kaçamaklarım da oluyor. Hayatın da tadını çıkarmak gerektiğine inanıyorum. Sadece bunu genele yaymıyorum. Denge önemli…


S: “Kaçamaklarınızı neden paylaşmıyorsunuz?”

C: Sizleri motive etmeye, sağlıklı beslenme nasıl olur onu göstermeye çalıştığım için yaptığım kaçamakları paylaşmıyorum.


S: “Hiç mi ekmek yemiyorsunuz?”

C: Genel olarak beslenme düzenimde ekmeğe yer yok. Her türlü tahılın öğütülmesi ile oluşturulan ekmeklerin sağlıksız olduğunu düşüyorum. Evime ekmek almıyorum. Fakat çok nadir de olsa az miktarda yediğim oluyor. Bu da yukarıda bahsettiğim sağlıksız kaçamaklar kapsamına giriyor.


S: “Hangi tarz sporları yapıyorsunuz?”

C: Spor salonunda kardiyo ve ağırlık egzersizlerini içeren bir programım var. Bunun dışında pilates ve yoga yapıyorum. Açık havada yürüyüş de havalar iyi olduğu sürece vazgeçilmezimdir.


S: “Gün içinde mutlaka tükettiğiniz besinler nelerdir?”

C: Sağlıklı karbonhidrat, sağlıklı yağ ve sağlıklı protein çerçevesindeki beslenme tarzımda mutlaka çiğ kuruyemişler, yeşillikler, tohumlar, kefir, zerdeçal ve meyveye yer veriyorum.

 

Reklamlar